Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Przedświąteczny Rzym - Czy warto wybrać się do Wiecznego Miasta w grudniu?

Witajcie Kochani!

Koniecznie chciałam wyrobić się z tym postem jeszcze w starym roku. Nie było mnie tu trochę, na co złożyły się różne sprawy, ale dziś przybywam z nieco jeszcze świątecznym wpisem (w końcu okres świąteczny jeszcze trwa!). Moim marzeniem, już od wielu sezonów, było spędzić święta w innym kraju. Co roku jednak górę brała tradycja, a ja tylko marzyłam o tych ciepłych świętach na południu Europy... W tym roku jednak sprawy potoczyły się nieco inaczej, bo włoski grudzień miałam wpisany w kalendarz już od sierpnia. W planach pojawił się włoski ślub, zatem przedłużenie pobytu o kilka dni i wykorzystanie ich na pobyt w Rzymie to była po prostu konieczność. W prawdzie na same święta wróciłam do Polski, ale taki grudniowy, przygotowujący się na Święta Rzym to miejsce jeszcze bardziej urokliwe niż zwykle.


Dlaczego warto wybrać się do Rzymu w grudniu?
Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że Wieczne Miasto to od wielu lat miejsce, gdzie rzeka turystów, przepływająca każdego dnia nie…

Skrzynka w stylu retro

skrzynka, retro, mebel, handmade, diy, wystrój


Skrzynki i palety to chyba jeden z tych tematów, które od kilku lat cieszą się niezmienną popularnością. To taki materiał łatwo dostępny, tani, plasujący się gdzieś pomiędzy designem a recyklingiem, a jeśli coś nie wyjdzie lub po prostu nam się znudzi - nie szkoda go wyrzucić. Jeśli chodzi o skrzynki, mam już na swoim koncie stolik kawowy, skonstruowany z mini skrzynek zakupionych kilka lat temu w Ikei. Taki mały stolik to fajna sprawa i bardzo Wam polecam taki element wystroju (oczywiście jeśli lubicie taki styl) bo jest bardzo praktyczny i może pełnić kilka funkcji. Dziś natomiast przedstawię Wam szafkę, skonstruowaną z dużej skrzyni na jabłka, którą podarowała mi pewna miła pani z bazarku.

Skrzynka - szafka w stylu retro. 


Kiedy parę lat temu przywlokłam tę skrzynkę do domu (w celu użycia jako modnego wówczas tła fotograficznego) była to po prostu brudna, drewniana i chropowata skrzynka z której wystawały gwoździe i drzazgi. Na szybko pomalowałam ją białą farbą do ścian i w takiej wersji przewalała mi się po mieszkaniu przez kolejne lata pełniąc różne funkcje. Ostatnio jednak naszła mnie potrzeba uporządkowania przestrzeni. Wiedziałam, że muszę przerobić tę skrzynkę, by jakoś pasowała do pozostałych mebli i nie była po prostu leżącą w kącie skrzynką na gazety i inne rupiecie. Ponieważ bardzo lubię styl retro, postanowiłam zrobić z niej szafkę, na której mogłabym postawić doniczki z kwiatami, książki i inne drobiazgi. Przeszukałam więc internet w poszukiwaniu odpowiednich nóżek meblowych, a gdy tylko znalazłam odpowiednie, od razu wzięłam się za przygotowanie skrzynki. 

Największym problemem była bardzo nierówna powierzchnia desek, no i te drzazgi! Zeszlifowanie całej powierzchni było więc koniecznością. W tym celu najlepiej ( i najszybciej) sprawdza się szlifierka elektryczna typu "delta", ponieważ można nią dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Uwaga! Używając takiej szlifierki w domu trzeba liczyć się z tym, że unoszący się podczas szlifowania pył będzie dosłownie wszędzie! Dobrze jest mieć to na uwadze wcześniej zabezpieczyć meble, a najlepiej odgrodzić pozostałe pomieszczenia wieszając w drzwiach folię. Po zeszlifowaniu powierzchni i warstwy starej farby dokładnie oczyściłam skrzynkę z pyłu. 

Wymyśliłam sobie, że moja szafka będzie miała kolor miętowy i będzie pomalowana lakierobejcą. Dzięki warstwie lakieru szafka będzie łatwiejsza w czyszczeniu, a to jest dla mnie ważny argument. Z doświadczenia wiem, że chropowate i matowe powierzchnie lepiej wchłaniają brud i doprowadzenie ich do porządku jest czasem niemożliwe bez ponownego malowania. Do malowania użyłam lakierobejcy Sadolin Dekor, którą już wcześniej pomalowałam tę komodę O dziwo, choć kolor na komodzie bardziej wpada w niebieski, na skrzynce wyszła mi już mięta. 

Kiedy moja skrzynka była już sucha, wyznaczyłam sobie miejsca, gdzie następnie przywierciłam nóżki. Teraz zaczęła przypominać mały retro telewizorek 😉 i tak naprawdę o taki efekt mi chodziło. 


skrzynka, retro, mebel, handmade, designskrzynka, retro, meble, nóżki, handmade, diy

Te nóżki zrobiły ze skrzynki prawie że prawdziwy mebel retro! A do tego to taki mebel - nie mebel. Za sprawą odpowiednich nóżek można dopasować taką skrzynkę do własnego wnętrza i sprawić, że będzie ona spójna z otoczeniem. 

Efekty przeróbki poniżej. 

Jeśli podoba się Wam to, co robię - zapraszam do śledzenia mnie na facebook'u i na instagramie! 

Do następnego
A. 

handmade, skrzynka, retro, kwiaty, diy,

meleb, retro, diy, handmade, kwiaty


Komentarze

Popularne posty