Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Przedświąteczny Rzym - Czy warto wybrać się do Wiecznego Miasta w grudniu?

Witajcie Kochani!

Koniecznie chciałam wyrobić się z tym postem jeszcze w starym roku. Nie było mnie tu trochę, na co złożyły się różne sprawy, ale dziś przybywam z nieco jeszcze świątecznym wpisem (w końcu okres świąteczny jeszcze trwa!). Moim marzeniem, już od wielu sezonów, było spędzić święta w innym kraju. Co roku jednak górę brała tradycja, a ja tylko marzyłam o tych ciepłych świętach na południu Europy... W tym roku jednak sprawy potoczyły się nieco inaczej, bo włoski grudzień miałam wpisany w kalendarz już od sierpnia. W planach pojawił się włoski ślub, zatem przedłużenie pobytu o kilka dni i wykorzystanie ich na pobyt w Rzymie to była po prostu konieczność. W prawdzie na same święta wróciłam do Polski, ale taki grudniowy, przygotowujący się na Święta Rzym to miejsce jeszcze bardziej urokliwe niż zwykle.


Dlaczego warto wybrać się do Rzymu w grudniu?
Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że Wieczne Miasto to od wielu lat miejsce, gdzie rzeka turystów, przepływająca każdego dnia nie…

Dekoracyjna poduszka - liść monstery.kwiat monstera


Cześć!

Niedawno opublikowałam tutaj posta o tym, jak uszyć poduszkę w kształcie kaktusa. Przy okazji wspomniałam, że pojawi się tu jeszcze jedna wersja egzotycznej poduszki. Et voila! Dzisiaj opiszę i zilustruję proces szycia takiej miękkiej, designerskiej monstery. Nie wiem jak Wy, ale ja oprócz prawdziwej rośliny, która ostatnio nieprawdopodobnie mi się rozrosła, wymalowałam złote liście na drzwiach od szafy! A wymalowałam je złotą patyną, tak więc efekt jest całkiem ciekawy, szczególnie gdy odbija się w nich słońce :) No dobra, wracając do tematu szycia uprzedzam tylko, że uszycie tego liścia będzie wymagało trochę większych umiejętności niż to miało miejsce w przypadku kaktusa. Nie jest to jednak nic mega trudnego, tylko wymaga więcej pracy i koncentracji :)
Zaczynamy!

poduszka w kształcie monstery

Czego potrzebujesz?


  • Materiału, w zależności od upodobań. Ja użyłam tapicerskiego alkantrasu, bo taki akurat był pod ręką. Wymiary: 130 cm x 60 cm
  • Igły i nici
  • Ostrych nożyczek i/lub nożyka
  • Flamastra lub ołówka
  • Papieru, na którym narysujesz szablon
  • Maszyny do szycia
  • Watoliny lub wypełniacza do poduszek

1. Najpierw musisz stworzyć szablon, który następnie odrysujesz na docelowym materiale. Najlepiej weź duży arkusz papieru i narysuj w miarę proporcjonalny liść monstery, np. taki jak na poniższej fotografii.

2. Wytnij dokładnie wzór i połóż go na złożonym na pół materiale (oczywiście materiał ma być odwrócony na lewą stronę!). Przypnij szablon szpilkami i dokładnie odrysuj cały kształt liścia na materiale. Możesz od razu dorysować sobie zapasy na szwy (1-1,5 cm).

szablon liścia monstery

3. Następnie dokładnie wytnij wzór, a tam gdzie są "zagłębienia" nie docinaj do końca. Gotowy liść musisz sfastrygować wzdłuż linii.

akcesoria krawieckie

4. Kolejny krok to zszycie dwóch części na maszynie, dokładnie po linii fastrygi. Uwaga! W miejscach zagłębień postaraj się szyć tak, by zaokrąglić linię szwu. Inaczej materiał będzie się źle układał po wywinięciu na drugą stronę! Szyjąc pozostaw też otwarty "dół" liścia. 

5. Kiedy zszyjesz materiały po brzegu, wytnij uważnie za pomocą ostrego nożyka lub małych nożyczek wewnętrzne otworki na liściu. Teraz możesz ściąć naddatki na szwy na ok. 5 mm, dotnij też miejsca zagłębień, na około 5 mm do szwu. Jeśli po wywróceniu materiał źle się układa na zaokrągleniach, ponacinaj delikatnie naddatki na szwy. 


6. Teraz wywróć liść na prawą stronę i przy pomocy np. ołówka powypychaj wszystkie rogi. Ściegiem krytym (ręcznie) zszyj brzegi małych otworów. 
7. Czas na wypychanie! Za pomocą watoliny lub wypełniacza do poduszek musisz wypchać liść, nadając mu odpowiedni kształt. Na sam koniec zszywasz ściegiem krytym dół poduszki (tu możesz wszyć też suwak).Twoja poduszka jest gotowa! :)

Poduszka w kształcie monstery


poduszka w kształcie monstery

Komentarze

Popularne posty