Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Przedświąteczny Rzym - Czy warto wybrać się do Wiecznego Miasta w grudniu?

Witajcie Kochani!

Koniecznie chciałam wyrobić się z tym postem jeszcze w starym roku. Nie było mnie tu trochę, na co złożyły się różne sprawy, ale dziś przybywam z nieco jeszcze świątecznym wpisem (w końcu okres świąteczny jeszcze trwa!). Moim marzeniem, już od wielu sezonów, było spędzić święta w innym kraju. Co roku jednak górę brała tradycja, a ja tylko marzyłam o tych ciepłych świętach na południu Europy... W tym roku jednak sprawy potoczyły się nieco inaczej, bo włoski grudzień miałam wpisany w kalendarz już od sierpnia. W planach pojawił się włoski ślub, zatem przedłużenie pobytu o kilka dni i wykorzystanie ich na pobyt w Rzymie to była po prostu konieczność. W prawdzie na same święta wróciłam do Polski, ale taki grudniowy, przygotowujący się na Święta Rzym to miejsce jeszcze bardziej urokliwe niż zwykle.


Dlaczego warto wybrać się do Rzymu w grudniu?
Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że Wieczne Miasto to od wielu lat miejsce, gdzie rzeka turystów, przepływająca każdego dnia nie…

Paisley w modzie i design'ie

Follow my blog with Bloglovin
piżama w motyw paisley, kawa, croissant
Pochodzenie ma prawdopodobnie perskie, choć pewne źródła podają, że indyjskie. Swą oryginalną nazwę boteh, botha lub buta zawdzięcza kształtowi, przypominającemu drzewo cyprysowe, będące symbolem drzewa życia. Wykorzystywany jako ornament w architekturze, sztuce użytkowej, a przede wszystkim jako bardzo popularny motyw na perskich dywanach i tkaninach.
Wzór, który już od dłuższego czasu intryguje, inspiruje i zachwyca środowisko mody i design'u. Pewnie już wiecie, o czym będzie dzisiejszy post?!


Paisley, piżama, śniadanie
Przygotowując się do tego wpisu wywróciłam do góry nogami moją szafę w poszukiwaniu odpowiednich przykładów. Okazało się, że najlepszy trafił do kontenera z używaną odzieżą kilka miesięcy temu, ale nie ma tego złego - w mojej szafie, na szczęście, tkanin z wzorem paisley co nie miara, a więc możemy zaczynać! Nostalgicznie tylko napomknę, że to właśnie oddane przeze mnie alladynki były inspiracją do powstania tego wpisu. Alladynki, rzecz jasna, w stylu indyjskim. ;)

Krótka historia wzoru paisley


Kto bardziej uważnie podchodzi do kwestii wyboru materiału i zwraca uwagę na kształty i motywy,  na pewno zauważył, że obecnie wzór paisley przechodzi swój kolejny renesans. Pojawiał się już na początku naszej ery, przede wszystkim na irańskich, ręcznie robionych, wełnianych tkaninach Termeh, wytwarzanych głównie w mieście Yazd, w Iranie.


tkanina z motywem paisleyNa początku XVI wieku zaczęły pojawiać się w Persji pierwsze kaszmirowe szaty z motywem paisley, noszone przez możnowładców, i wysoko sytuowanych ludzi. Z kolei w drugiej połowie wieku, za sprawą sułtana Zein-al-Aabedina, stały się one popularne również w Królestwie Kaszmiru. Motyw paisley utożsamiano z bogactwem i dobrobytem. Nic dziwnego, że w krótkim czasie stał się bardzo pożądany również w Europie.


W okolicach roku 1800, za sprawą Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej (The East India Company) kaszmiry tkane we wzór paisley zaczęły podbijać Europę. Dziś powiedziałoby się, że był to absolutny musthave każdej damy, a fakt jego posiadania świadczył oczywiście o przynależności do wyższej klasy społecznej i majętnym portfelu. Kaszmiry sprowadzane z Indii były szalenie drogie, a jednak stały się jednym z najbardziej pożądanych towarów luksusowych. Popyt na nie był tak duży, że zaczęto produkować je także w Europie, w Szkockim mieście Paisley (od którego ta charakterystyczna "łezka" wzięła swoją europejską nazwę) i w Lionie. Aby były jak najwierniejszą kopią oryginału, tamtejsi rzemieślnicy dostosowali krosna, aby móc tkać pięciokolorowe szale. 

Kiedy moda na kaszmirowe szale zaczęła lekko przemijać, sam motyw łezki znalazł zastosowanie na innych tkaninach i częściach garderoby. Wystarczy przyjrzeć się fantazyjnym koszulom noszonym przez  hipisów, a odnajdziemy na nich paisley w przeróżnych kombinacjach i kolorach.tkanina z motywem paisley

Co właściwie symbolizuje paisley?

Jest kilka teorii odnośnie do tego, co przedstawia wzór paisley. Czy jest to łezka, nerka, migdał, owoc mango, listek czy cyprysowe drzewko. W oparciu o różne źródła i analizy badaczy i historyków sztuki, można stwierdzić, że motyw ten symbolizuje ważne dla kultury wschodniej tematy. Począwszy od wspomnianego wcześniej drzewa, które symbolizowało drzewo życia, po owoc mango, który w hinduizmie symbolizował dotarcie do celu. Mango to także narodowy owoc w Indiach, a więc może jest to dobry trop. Nie ulega wątpliwości, że jest to motyw roślinny, który ewoluował i zmieniał swój kształt na przestrzeni wieków, aż finalnie osiągnął go w formie takiej oto fantazyjnej łezki.tkanina z motywem paisley


Wzór paisley w modzie damskiej


Obecnie możemy dostać praktycznie każdą część garderoby z nadrukiem paisley, szczególnie w stylistyce boho, etno i folk.  Wielobarwne, fantazyjne, kolorowe koszule z tym motywem to specjalność włoskiej marki Etro, która stworzyła dedykowaną kolekcję Paisley. Innych orientalnych wyrobów, na których znajdziemy ten deseń należy szukać w India Shopach, albo po prostu na bazarach - tam coraz częściej można dostać, o dziwo, dobre jakościowo, oryginalne i pojedyncze sztuki i to w bardzo dobrej cenie. Zdecydowanie polecam Wam udać się czasem na zakupowe łowy do mniej znanych, często trochę ukrytych, osiedlowych sklepików. Tam często można znaleźć prawdziwe perełki! 

Ja w jednym z takich osiedlowych sklepików znalazłam takie oto paezy, a uwiódł mnie oczywiście wzór paisleybuty paezy z motywem paisley


Jeśli niezbyt dobrze czujesz się w kolorowych i zwracających uwagę ubraniach, możesz wybrać apaszkę, buty lub torebkę z deseniem paisley. A jeżeli masz trochę zdolności krawieckich, możesz kupić kawałek materiału i przerobić np. zwykłą białą koszulę na bardziej stylową i oryginalną.tkanina z motywem paisleyMotyw paisley znajdziesz też bardzo często na wszelkiego rodzaju chustach i szalach. Przyjrzyj się dokładnie, a okaże się, że większość "fantazyjnych wzorków" jakie posiadasz w szafie to właśnie paisley w przeróżnych kombinacjach, wielkościach i kolorach.szal z motywem paisleyCo ciekawe, fantazyjna łezka ukrywa się nawet na z pozoru ludowych, folklorystycznych chustach. Wychodzi na to, że ten orientalny wzór zaadaptował się bardzo dobrze również w innych kontekstach kulturalnych. Na poniższym przykładzie widać połączenie bardziej dosłownych form kwiatowych z motywem paisley, który naturę przedstawia w sposób symboliczny.tkanina z motywem paisleyJak wspomniałam wcześniej, wzór ewoluował, a na przestrzeni wieków dość mocno zmieniała się jego forma. Poniższy przykład również wpisuje się w deseń paisley, chociaż jego forma nieco odbiega od kształtu łezki.tkanina z motywem paisleyJeżeli będziecie w którymś z krajów Orientu, może natraficie też na przemiłe w dotyku, mięciutkie i połyskujące szale zwane pashmina. Na nich także znajdziecie ten intrygujący, roślinny motyw. Uważajcie tylko, aby szal był wykonany w 100% z kaszmiru, lub w kombinacji 70% kaszmiru i 30% jedwabiu. Uważajcie w szczególności na metki z napisem 100% pashmina, bo pashmina to nazwa tkaniny a nie surowca, z którego jest wykonana. Producenci, niestety, w ten sposób często ukrywają gorszy skład tkaniny, dlatego warto być czujnym w tej kwestii. 

Do następnego!
A.

tkanina pashmina z motywem paisley


Komentarze

Popularne posty