Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Przedświąteczny Rzym - Czy warto wybrać się do Wiecznego Miasta w grudniu?

Witajcie Kochani!

Koniecznie chciałam wyrobić się z tym postem jeszcze w starym roku. Nie było mnie tu trochę, na co złożyły się różne sprawy, ale dziś przybywam z nieco jeszcze świątecznym wpisem (w końcu okres świąteczny jeszcze trwa!). Moim marzeniem, już od wielu sezonów, było spędzić święta w innym kraju. Co roku jednak górę brała tradycja, a ja tylko marzyłam o tych ciepłych świętach na południu Europy... W tym roku jednak sprawy potoczyły się nieco inaczej, bo włoski grudzień miałam wpisany w kalendarz już od sierpnia. W planach pojawił się włoski ślub, zatem przedłużenie pobytu o kilka dni i wykorzystanie ich na pobyt w Rzymie to była po prostu konieczność. W prawdzie na same święta wróciłam do Polski, ale taki grudniowy, przygotowujący się na Święta Rzym to miejsce jeszcze bardziej urokliwe niż zwykle.


Dlaczego warto wybrać się do Rzymu w grudniu?
Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że Wieczne Miasto to od wielu lat miejsce, gdzie rzeka turystów, przepływająca każdego dnia nie…

"Quien no ha visto Granada, no ha visto nada" - Alhambra i inne cuda.

Granada, Alhambra, Ogrody Generalife
Alhambra, Ogrody Generalife


Dawno nie było tu żadnego wpisu, poświęconego podróżom. Czas pędzi nieubłaganie, a ekstremalnie krótkie, grudniowe dni nie ułatwiają pracy. Mimo to, postanowiłam nadrobić podróżnicze zaległości i zrobić Wam mały prezent mikołajkowo - świąteczny. Wychodzę z założenia, że prezenty materialne, owszem, są miłe i sprawiają przyjemność. Trudno im jednak konkurować z zapierającymi dech w piersiach widokami oraz z bogactwem, jakim może nas obdarzyć świat, natura, inne kultury.

Dziś zapraszam Was na wycieczkę do Granady, bo jak to mówią Hiszpanie, "kto nie widział Granady, ten nic nie widział". I mają trochę racji...


Granada, Hiszpania
Granada


Granada, Hiszpania, widok na Granadę
Granada, widok na miasto z góry.Położona na południu Hiszpanii, w autonomicznym regionie Andaluzji, Granada, z jednej strony zerka na pasmo Sierra Nevady, a drugiej wypatruje oddalonego o 70 km Wybrzeża Słońca, rzecz jasna Costa del Sol. Początki jej istnienia były burzliwe i związane głównie ze wzgórzem Albayzin. Dobrze pamięta epokę rzymską, panowanie muzułmańskie, a wreszcie rządy królów katolickich.

Wspomniane wcześniej wzgórze Albayzin do dziś nosi miano arabskiej dzielnicy: jej wąskie, kręte, pnące się w górę uliczki, sklepy z kadzidełkami, lampionami, przyprawami i odzieżą, architektura w stylu mudejar sprawiają, że spacerując w tej okolicy ma się wrażenie, że jest się w Maroku.
Na wzgórzu Albayzin niegdyś wznoszono pierwsze muzułmańskie fortyfikacje - Alcazaby, a ludnością zamieszkującą pierwotnie ten teren byli muzułmanie. Za panowania Arabów, najważniejsze okresy świetności przypadają na rządy Zirydów i Nasrydów, natomiast kolejne epoki to pasmo zmiennych relacji Nasrydów i Kastylii.Arabska dzielnica Albayzin, Granada
Arabska dzielnica Albayzin.


Arabska dzielnica Albayzin.


Arabska dzielnica Albayzin.


Albayzin. W 1492 r. nastąpiło oddanie Granady w ręce królów katolickich, pragnących oczyścić miasto z elementów muzułmańskich. Przekształcali oni meczety i inne budowle w kościoły i urzędy. Nie zdołali oni, rzecz jasna, wymazać wszystkiego, dlatego dziś Granada to chyba największa mieszanka kulturowo - stylowa w całej Hiszpanii. Jej bogaty, orientalny klimat jest odczuwalny na każdym kroku, tym bardziej, że na miasto dumnie zerka prawdziwy klejnot - zespół pałacowo-fortyfikacyjny: Alhambra.

Co zobaczyć w mieście?

Oprócz dzielnicy Albayzin, warto zwiedzić ścisłe centrum miasta. Jednym z ważniejszych miejsc jest Plaza de Isabel la Catolica. Znajduje się tu pomnik Izabeli Katolickiej i klękającego przed nią Krzysztofa Kolumba. Przedstawiona scena jest symboliczna, a Kolumb zapewne prosi Izabelę o dofinansowanie kolejnej z jego wypraw. ;)  


Plac Izabeli Katolickiej.Pomnik Izabeli Katolickiej i Krzysztofa Kolumba.
Nieopodal placu znajduje się ogromna Katedra La Catedral, powstała w miejsce dawnego Meczetu Głównego, oraz przylegająca do niej Kaplica Królewska. W Kaplicy z kolei znajdują się grobowce Królów Katolickich, Joanny Szalonej i Filipa Pięknego.


Jedna z  wielu fontann.Katedra.


Inne miejsca, które warto zaznaczyć na planie zwiedzania to na pewno Plaza Nueva - plac, na którym toczy się życie mieszkańców Granady, oraz znajdujący się przy nim Pałac Sprawiedliwości - Palacio de la Chancilleria. Jest to pierwszy budynek, wzniesiony przez Królów Katolickich, dla siedziby Trybunału Sprawiedliwości. W dalszej części placu mieści się  godny uwagi  Kościół św. Anny - Iglesia de Santa Ana. Kościół ten reprezentuje styl mudejar. 

Taras z widokiem na Alhambrę

Jesteśmy już coraz bliżej naszej głównej bohaterki, zanim jednak dotrzemy do jej bram, zaprowadzę Was w jedno miejsce, z którego będziecie mogli nasycić się widokiem na wspaniałą panoramę: Mirador San Nicolas. Warto tu wejść, by ogarnąć wzrokiem cały kompleks pałacowy i koniecznie uwiecznić go na zdjęciu ;)


Widok na Katedrę.
Jesteśmy na miejscu!Alhambra - jedyny średniowieczny pałac muzułmański zachowany praktycznie w całości. Wzniesiona przez Alhamara, założyciela dynastii Nasrydów, pełnił funkcję pałacu, zaprojektowanego na styl miast rzymskich. Z drugiej strony to rodzaj cytadeli, "miasta", które zawierało w sobie wszystkie potrzebne środki, by prowadzić w nim codzienne życie.


Alhambra, Pałac Karola V.Alabastrowe mozaiki.Alhambra, zdobienia komnat.
Alhambra, Dziedziniec Lwów.


Uwaga! Jeśli decydujesz się na zwiedzanie Alhambry, pamiętaj, by dużo wcześniej kupić bilety wstępu. Wejście "z biegu" może okazać się niemożliwe, ze względu na gigantyczne kolejki. 

Twierdza La Alcazaba.Co spotkamy wewnątrz? Budowle, m in. Twierdzę La Alcazaba, Dziedziniec Lwów, Dziedziniec Mirtów, Pałac Partal, Wieżę Comares, Pałac Karola V i Bramę Wina, Ogrody Generalife, bogato i misternie zdobione komnaty i sale, patia i wiele innych. Jestem pewna, że miejsce to zrobi na Was ogromne wrażenie! Pozwólcie teraz, że resztę opowiedzą Wam moje fotografie z tej wyprawy! 

A, 

Komentarze

Popularne posty