Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Przedświąteczny Rzym - Czy warto wybrać się do Wiecznego Miasta w grudniu?

Witajcie Kochani!

Koniecznie chciałam wyrobić się z tym postem jeszcze w starym roku. Nie było mnie tu trochę, na co złożyły się różne sprawy, ale dziś przybywam z nieco jeszcze świątecznym wpisem (w końcu okres świąteczny jeszcze trwa!). Moim marzeniem, już od wielu sezonów, było spędzić święta w innym kraju. Co roku jednak górę brała tradycja, a ja tylko marzyłam o tych ciepłych świętach na południu Europy... W tym roku jednak sprawy potoczyły się nieco inaczej, bo włoski grudzień miałam wpisany w kalendarz już od sierpnia. W planach pojawił się włoski ślub, zatem przedłużenie pobytu o kilka dni i wykorzystanie ich na pobyt w Rzymie to była po prostu konieczność. W prawdzie na same święta wróciłam do Polski, ale taki grudniowy, przygotowujący się na Święta Rzym to miejsce jeszcze bardziej urokliwe niż zwykle.


Dlaczego warto wybrać się do Rzymu w grudniu?
Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że Wieczne Miasto to od wielu lat miejsce, gdzie rzeka turystów, przepływająca każdego dnia nie…

Fotografia - ładniejsze zdjęcia w Social Media

Dzisiaj przedstawię Wam garść praktyczno-technicznych porad na temat fotografowania. Podpowiem, co możecie zrobić, aby Wasze zdjęcia, szczególnie te, które wrzucacie na bloga lub instagram, wyglądały bardziej profesjonalnie, były przyjemniejsze dla oka i tworzyły spójniejszą kompozycję.Dbaj o estetykę, staraj się, by to co wrzucasz było inspirujące - a przez to wartościowe dla innych.Po pierwsze musisz mieć w głowie wizję tego, co chcesz osiągnąć. Bez wyraźnie wyznaczonego celu najprawdopodobniej będziesz błądzić po omacku, a efekty rzadko kiedy będą zadowalające. Zanim zaczniesz cokolwiek robić, poszukaj inspiracji. Zrób małe rozeznanie, obserwując poczynania lepszych, spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest  w ich zdjęciach i profilach takiego, że przyciągają tysiące obserwatorów. Musisz wiedzieć, że ich sukces najczęściej nie jest kwestią przypadku, ale stoi za nim codzienna ciężka praca, wiele prób a także wiele porażek. Niech Cię to jednak nie zniechęca, ale zmotywuje do działania i pracy nad sobą - bo warto.

Jeśli już robisz zdjęcia, ale czujesz, że coś jest z nimi nie tak, zastanów się, co może być tego przyczyną. Być może masz problem ze stworzeniem dobrej kompozycji, a rzeczy ułożone na Twojej fotografii zamiast wywołać efekt "wow" wywołują tylko Twoją frustrację? Może nie umiesz poradzić sobie ze światłem lub balansem bieli, i dlatego Twoje fotografie mają żółty lub niebieski zafarb, który psuje estetykę zdjęcia. Przyczyn nieudanych lub słabych zdjęć może być wiele, na szczęście doskonaląc swój warsztat możesz znacznie poprawić estetykę Twoich zdjęć, i nie  mówię tu o Photoshopie. Poniżej podrzucę Ci kilka sposobów, które możesz zastosować u siebie.W fotografii kulinarnej estetyka jest niezwykle ważna. Jedzenie musi wyglądać apetycznie, inaczej nawet najsmaczniejsza potrawa nie zachęci Twoich czytelników do wykonania jej w domu.

 

#1 Lustrzanka a telefon. 


Nie będę Cię oszukiwać, jeśli myślisz poważnie o robieniu dobrej jakości zdjęć, telefon Ci nie wystarczy. Oczywiście, pewne ujęcia możesz wykonać telefonem, np. na dworze w optymalnym oświetleniu. Musisz jednak bardzo uważać na perspektywę i zniekształcenia. Telefony, z racji zamontowanych w nich szerokokątnych obiektywów, często rozciągają głowę lub wypaczają linie (np. linie budynków w tle). Ja unikam jak ognia takiego efektu, gdyż dla mnie jest on po prostu karykaturalny (patrz: wydłużone głowy i twarze) i pełen nie miłych dla oka dystorsji. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się nawet najbardziej podstawowa lustrzanka.


#2 Oświetlenie.


Oświetlenie jest szalenie ważne w fotografii, bowiem to od niego zależy, czy nasze zdjęcie będzie jasne i ciepłe, czy ciemne i szare. Zrozumienie roli światła to Twój klucz do robienia lepszych i bardziej estetycznych zdjęć. Postaraj się, aby w miejscu, w którym wykonujesz zdjęcia, było dużo światła - najlepiej dziennego. Ja w zasadzie nigdy nie fotografuję w sztucznym i (o zgrozo!) górnym oświetleniu. Nie mieszaj też światła dziennego i sztucznego. Rób zdjęcia za dnia, a jeśli potrzebujesz wpuścić więcej światła - podnieś ekspozycję w aparacie. Używaj też blendy - jest niezbędna w równomiernym doświetleniu fotografowanego obiektu, zniweluje nieatrakcyjne cienie. I jeszcze jedno: unikaj blików (to znaczy przepaleń), one zawsze wyglądają źle. Zaprzyjaźnij się z zestawem lampek choinkowych - dzięki nim możesz pięknie doświetlić zdjęcie, tworząc przy tym efekt pełen ciepła i magii.


#3 Zadbaj o przestrzeń, tło gadżety i kolorystykę.


Przede wszystkim zrób porządek - jeśli robisz zdjęcie w mieszkaniu, niech w tle nie stoi mop, odkurzacz i brudne garnki z zeszłego tygodnia. Zadbaj o harmonię - chaos na zdjęciu rzadko kiedy dobrze wygląda. Postaraj się stworzyć  neutralne tło, które nie będzie odciągało uwagi od fotografowanego obiektu. Rozejrzyj się za oryginalnymi, fotogenicznymi dodatkami. Podglądaj innych w celu zainspirowania się (ale nie kopiowania!), może znajdziesz dobre pomysły na rekwizyty do swoich sesji.

#4 Włącz wyobraźnię.


Pamiętaj, że masz w sobie umiejętność kreowania, a to co sfotografujesz zależy tylko od Ciebie. Popracuj nad kompozycją, bo czasem osiągnięcie pożądanego efektu to kwestia przesunięcia rekwizytu o kilka centymetrów. Zapoznaj się z wiedzą teoretyczną dotyczącą kompozycji, mocnych punktów. Postaraj się zachowywać symetrię, a gdy dojdziesz do perfekcji, możesz pozwolić sobie na eksperymentowanie.


#5 Zadbaj o spójność.

Jeśli zależy Ci na atrakcyjnym profilu, musisz zadbać o jego spójność. Zdecydowanie odradzam Ci używanie filtrów, ale jeśli już musisz ich używać, niech to będzie jeden, max 2. Pamiętaj, im większy porządek i spójność stworzysz na swoim profilu, lepsze wrażenie uzyskasz. Unikaj zestawiania ze sobą przygaszonych i przejaskrawionych zdjęć. Niech tonacja kolorystyczna Twoich fotografii będzie do siebie zbliżona. Postaw na wartościowe posty, włóż w to co robisz serce, a na pewno zobaczysz różnicę.


#6 Daj z siebie wszystko.


Efekt "wow" na prawdę jest na wyciągnięcie ręki. Warto zainwestować trochę czasu i pieniędzy w rozwój swoich umiejętności. Traktuj internet jak kopalnię wiedzy, w której profesjonaliści dzielą się swoimi doświadczeniami. Ćwicz, ćwicz, ćwicz. I miej satysfakcję z tego, co robisz :)


A.

Komentarze

Popularne posty