Mediolan - miejsca do zwiedzenia część 1

Dziś przedstawimy Wam pierwszą część listy miejsc, które absolutnie musicie odwiedzić będąc w Mediolanie. Z góry uprzedzamy, że jest to lista subiektywna, wybrana przez nas po to, abyście mogli poznać Mediolan z różnych stron – zarówno tej historycznej, trochę romantycznej jak i nowoczesnej. W końcu jest to tętniąca życiem stolica mody, designu, kultury i sztuki!
Absolutnym numerem jeden, miejscem, do którego powinniście dotrzeć tuż po przyjeździe, a także miejscem, wokół którego skupia się życie miejskie w Mediolanie jest Piazza del Duomo czyli plac katedralny. To tutaj znajduje się słynna katedra Duomo di Milano, jedna z największych i najpiękniejszych na świecie. Jeżeli chcecie, można wejść (7 €) lub wjechać windą (13 €) na jej dach, skąd rozpościera się panorama na cały Mediolan. Samo wejście do katedry jest bezpłatne.

Na Piazza del Duomo dojedziecie metrem (linią żółtą M3 i czerwoną M1), trzeba wysiąść na stacji Duomo :) Wokół placu kursują również autobusy i tramwaje, więc z dojazdem środkami transportu miejskiego (ATM) nie będziecie mieć problemu.

Tuż przy katedrze znajduje się słynny pasaż Corso Vittorio Emanuele II. Są tu zarówno drogie i luksusowe butiki jak Prada, Louis Vuitton, Dolce & Gabbana, ale też sieciówki typu Mango czy Zara. Znajdziecie tu także sporo restauracji, księgarnię, stare kino z fajnym klimatem - generalnie wszystko czego dusza zapragnie! ;) Nieopodal Corso Vittorio Emanuele znajdziecie jeszcze co najmniej dwie ulice warte uwagi, jeśli interesuje was shopping, są to Via Montenapoleone oraz Via Torino. Jeśli zrobicie sobie małą przechadzkę wokół Piazza del Duomo, z łatwością na nie natraficie! 
 

Kolejne miejsce, które warto odwiedzić jest dzielnica zwana Małą Wenecją, Navigli. Można tam dotrzeć zieloną linią metra M2 – stacja Porta Genova (FS). Można też zrobic sobie spacer i dojść tam pieszo: od Piazza del Duomo iść cały czas ulicą Via Torino, następnie Corso di Porta Ticinese aż do Piazza XXIV Maggio i stamtąd kierować się na prawo. Po niedługim czasie ujrzycie malownicze kanałki otoczone typowymi włoskimi knajpkami, w których można napić się espresso i skosztować tiramisù. Oczywicie jeśli pogoda będzie dopisywać ;) .Jeśli jesteście w Mediolanie kilka dni i lubicie design, możecie wsiąść w zieloną linię metra (M2) lub fioletową (M5) i wysiąść na Garibaldi FS. Wychodzimy ze stacji i kierujemy się w stronę futurystycznego placu Gae Aulenti, kierunek wskazują nam doskonale widoczne wieże Unicredit Tower. Na miejscu możecie pokręcić się po pasażu handlowym lub iść za plac i kierować się w stronę słynnego Bosco Verticale (Pionowy Las) – dwóch wieżowców, na których tarasach posadzono drzewa i rośliny, mające za zadanie pełnić funkcję lasu w mieście :).


Ostatnim już miejscem, które polecamy Wam w dzisiejszym poście to Museo del Novecento – muzeum sztuki XX wieku. Znajduje się zaraz przy katedrze Duomo. Jeżeli jesteście ciekawi, możecie wejść na stronę http://www.museodelnovecento.org/it/ i sprawdzić, jakie wystawy aktualnie oferuje. 
 

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik po miejscach wartych odwiedzenia pomoże Wam zaplanować ciekawy i pełen atrakcji wyjazd.
Jeśli znacie inne fajne miejsca, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Komentarze

Popularne posty